Implantáty

Zubní implantáty – cena, využití a postup aplikace

Zubní implantáty – k čemu slouží?

Implantáty umožní nahradit snímatelnou protézu pevným můstkem a odstraní nutnost broušení zdravých zubů kvůli zhotovení můstku. Jestliže chybí jeden zub nebo skupina zubů, zubní implantáty opatřené korunkami nebo můstky chybějící zuby nahradí.

Co je to zubní implantát

Zubní implantáty jsou umělé zubní kořeny, které jsou napevno zavedené do kosti horní nebo dolní čelisti. Na implantáty se připevní korunky nebo můstky a díky tomu můžeme nahradit chybějící zuby.  Na implantáty můžeme také připevnit zubní protézu a nahradit tak všechny zuby.

Jaké implantáty používáme?

Nejčastěji používáme implantáty z čistého titanu, kterého si naše tělo a náš imunitní systém nevšímá a nevnímá ho jako cizorodý materiál.

Pokud máte alergii na titan, nabídneme vám keramické zirkon-oxidové implantáty. Tento materiál se používá v medicíně například na výrobu kloubů

Implantáty jsou v kosti velmi stabilní, rána po aplikaci se rychle a kvalitně se hojí .

Jak se zubní implantáty zavádí?

Zavedení implantátu se v žádném případě nemusíte obávat. Provádí se na zubařském křesle v místním znecitlivění, zaručujícím zcela bezbolestný průběh. Implantace jednoho implantátu trvá přibližně 30 minut. Po zákroku odcházíte domů. Pooperační obtíže jsou překvapivě mírné.

Dáseň je obvykle zhojená do 2 týdnů po zavedení implantátu.

Implantát se ponechává vhojovat 3 měsíce, po tuto dobu není v ústech vidět. Vhojovací období slouží k tomu, aby se implantát s kostí pevně spojil.

Pokud je třeb

Jaká je životnost implantátů

Základní podmínkou úspěchu zavedení implantátu je dokonalá a trvale prováděná dentální hygiena. Podle pokynů lékaře a dentální hygienistky je třeba zuby a zubní implantáty velmi důkladně čistit pomocí zubního kartáčku.

V opačném případě se implantát může z organizmu vyloučit. K dokonalému čištění bezprostředního okolí implantátu může být, po dohodě s pacientem, tvar zadních umělých zubů uzpůsoben, korunky nemusí přiléhat až k dásni. Tvar předních zubů je z estetických důvodů normální.

Průměrná délka životnosti implantátů může být při správné péči i více než 15 let.

Výhody zubních implantátů:

Není třeba brousit zdravé zuby
• Zubní náhrady – korunky, můstky a protézy jsou pevně usazeny v ústech
• Dokonalé obnovení funkce a estetiky
Snížení úbytku kostí po ztrátě zubů a tlakem snímacích náhrad
• Možnost mluvení, kousání a vnímání chuti jako u vlastních zubů
Zlepšení kvality života na mnoho let

Jaké jsou podmínky pro zavedení implantátu?

Pro zavedení implantátu je třeba mít dostatečné množství zdravé, kvalitní kosti v čelistech.
Pokud není dostatečné množství kosti, můžeme použít techniky pro dostavbu kosti, ale pouze v omezené míře podle individuálních podmínek pacienta.

Před aplikací implantátů provádíme komplexní vyšetření stavu chrupu. Je třeba ukončit všechna nutná ošetření, např. úpravu výplní, korunek, nevyhovujících můstků, odstranění převislých výplní, léčbu zánětů, odstranění zubního kamene.

Musí být také provedeno vyšetření celkového zdravotního stavu pacienta.

Existuje věková hranice pro ošetření pomocí implantátů?

Pro aplikaci zubních implantátů je nutné ukončení růstu čelisti. Proto platí pouze spodní věková hranice 16 let. Horní věková hranice není. Záleží jen na zdravotním stavu pacienta a stavu jeho čelistí.

Jak dlouho po vytržení zubu je nutné čekat na implantát?

Lhůta pro aplikaci implantátu záleží na umístění zubu, množství kosti, stavu ústní hygieny a celkovém zdravotním stavu pacienta.

Ihned po vytržení zubu se může obvykle aplikovat implantát u jednokořenných zubů, pokud jsou vhodné podmínky pro implantaci.

V ostatních případech lze obvykle implantovat 1-2 měsíce po vytržení zubu.

Není vhodné dobu pro zavedení implantátu prodlužovat. Bez náhradního zubu postupně ubývá šířka a výška kosti a vznikají komplikace pro další ošetření. Díky tomu může dojít k nutnosti dostavby kosti a k delšímu hojení a vyšším finančním nákladům.

Proces péče o implantáty v naší praxi

První návštěva:

Při první návštěvě se vytvoří panoramatický snímek, aby se určilo, zda je čelist vhodná pro implantaci nebo zda je vyžadováno zvětšení kosti. Zubař s vámi projde celý proces krok za krokem, od zavedení implantátu po konstrukci, takže budete předem vědět nutný čas pro ošetření, počet návštěv a celkové náklady.

Druhá návštěva:

Proběhne implantace a přišijí se dásně, potom bude probíhat fáze hojení po dobu 2–4 měsíců.

Třetí návštěva:

Implantát se obvykle léčí 2 – 4 měsíce a během této doby zcela dorůstá do čelisti.
Za účelem přenesení polohy zubního implantátu do zubní laboratoře je proveden otisk pomocí převáděcího sloupku (otiskovací sloupek). V laboratoři se podle otisku vytvoří jeden nebo více náhradních zubů přesně na míru. Díky tomu budou náhradní zuby k nerozeznání od vašich vlastních.

Čtvrtá návštěva:

Při čtvrté návštěvě vyzkoušíme a zkontrolujeme modelu v ústech pacienta. Provádí se tzv. „Vosková zkouška“, tj. náhradní zuby jsou připevněny k základní desce voskem.
Během zkoušky může zubař přesně ovládat polohu zubů, kousnutí a uzavření čelisti. Menší chyby, které lze pozorovat při pohybu, jsou pak opraveny zubním technikem v laboratoři.

Pátá návštěva:

Zubní technik potřebuje několik dní na jednoduché korunky a až tři týdny na velké mosty nebo protézu. Po uplynutí této doby jsou vaše nové zuby připraveny a zubař je upevní v ústech na implantátech.

U jednoduchých služeb, jako je jediný most nebo korunka, se doba zpracování zkrátí na 3 až 4 návštěvy.

Zubní implantáty – cena

Cena implantátu:               od 12.000,- Kč

Korunka na implantát:      od 12.000,- Kč

Životnost implantátů: 90% implantátů je po 20 letech stále zcela intaktní.

Omezená implantace – po 2 až 6 týdnech léčení

Pozdější implantace – 3-4 měsíce po odstranění zubu

Implantát a čelistní kost, pouze malá kostní ztráta – 0,2 mm – v prvním roce implantace.

Máte nějaké dotazy? Napište nám, nebo zavolejte ⇒