Korunky a můstky

Zubní korunka a můstek

Zubní korunka a můstek potřebují pro aplikaci zachované kořeny původních zubů, na které se korunky nasadí. Keramické můstky potřebují dva a více zachovalých zubů.

Pokud jste nespokojeni se vzhledem vašich zubů, které jsou značně poškozené, či dokonce některé chybí, můžete být vhodným uchazečem pro keramické korunky či keramické můstky. Pro aplikaci keramických korunek jsou nutné zachované kořeny původních zubů, na které se korunky nasadí. Keramické můstky potřebují dva či více zachovalých zubů.

Zubní můstek

Zubní můstek je umělá zubní náhrada, která má vyplnit mezeru vytvořenou ztrátou jednoho nebo více zubů.

V případě ztráty zubů dochází v ústech pacienta k putování sousedních zubů do vzniklé mezery a i protilehlé zuby si v nich hledají oporu, vychylují se a povylézají. Kvůli těmto změnám dochází k poruchám skusu.

Zubní můstky lze také použít na implantáty.

Na rozdíl od protézy můstek téměř úplně obnovuje žvýkací funkci.
U můstků neexistují žádné tlakové body na dásni, protože žvýkací tlak – ne jako u protézy – je na sliznici.

Nosná část můstku je často vyrobena ze slitiny zlata nebo jiných drahých kovů. Pokud je to pokryto vypalovanou keramickou hmotou, nazývá se to dýhovaný keramický můstek. S touto keramickou dýhou lze dosáhnout skutečně vypadajících a kosmeticky vynikajících výsledků.

Existují také můstky vyrobené ze zirkonu nebo celokeramiky, které nepotřebují kovovou kostru. Při komplexní výrobě těchto můstků je konstrukce můstku počítačově frézována z keramického bloku a potažena speciální keramickou směsí.

Postup nasazení můstku

a) Sousední zuby (jako opěrné zuby pro protézy) jsou připraveny (zbroušeny) tak, aby se vytvořil potřebný prostor pro můstek.
b) Ve druhém kroku se vytvoří otisky, které zubní laboratoř použije k výrobě můstku. Mezera zubu je opatřena dočasnou obnovou, dokud není vložen můstek.
c) V posledním kroku je můstek upraven a stmelen.

Zubní korunka

Korunka je ochranné pouzdro, které může být vyrobeno z keramiky, zirkonu nebo kovu. S korunkou lze zachránit téměř jakýkoli zub, který je stále pevně ukotven v kosti.

Jedná se o speciální pevné zubní náhrady, kterými se ošetřují zuby, jejichž vlastní korunková část byla příliš oslabena např. zubním kazem nebo úrazem a již není možné zhotovit klasickou výplň.
Podmínkou ošetření je zachování pevného kořene zubu, na který se korunka přichytí. Pro aplikaci je nezbytná úprava stávajícího zubu obroušením. Ošetření se provádí v lokální anestezii a je tedy nebolestivé

Zubní korunky lze také použít na implantáty.

Postup nasazení korunky

a) Nemocný zub je připraven (zbroušen) tak, aby poskytoval potřebný prostor pro korunku.
b) Ve druhém kroku se vytvoří otisky, které zubní laboratoř použije k výrobě korunky. Zub v kosti je opatřen dočasnou obnovou, dokud není korunka nasazena.
c) V posledním kroku je korunka nasazena na pahýl zubu a stmelena.

Druhy zubních korunek

Celoplášťové kovové korunky:

Celoplášťové kovové korunky jsou korunky zpravidla vyrobené ze slitin kovů jako je zlato, stříbro, paladium atd. Celoplášťové kovové korunky se často používají pro zadní zuby.

Metalokeramické korunky:

Metalokeramické korunky se vyznačují tím, že jsou většinou dýhovány na viditelné straně zubu materiálem zbarveným jako původní odstín zubů (keramika nebo plast). Je také možné zcela zakrýt kovové jádro keramikou (plná dýha), což může mít za následek výrazně lepší estetiku. K tomuto účelu se používají hlavně tzv. kovová keramika. Keramická hmota se vypálí na vhodný kov.

Celokeramické korunky:

Zub je vyroben výhradně z čisté keramiky. To umožňuje velmi dobře napodobit přirozenou estetiku zubů. Tato varianta slibuje optimální estetiku se srovnatelnou trvanlivostí s konvenčními korunami. Korunky jsou vyráběny pod kontrolou počítače.

Jak probíhá příprava na zubní korunky a můstky

  • Lékař nejprve zbrousí zub do požadovaného, nejčastěji kónického tvaru.
  • Poté lékař udělá mechanický otisk zbroušeného zubu, případně i okolních zubů a zubů v proti skusu.
  • Podle tohoto otisku do týdne zubní laboratoř zhotoví keramickou korunku či keramický můstek.
  • V době mezi obroušením zubů a nasazením keramických korunek či keramických můstků dostanete provizorní zubní náhradu, která vám zajistí bezproblémový společenský kontakt i konzumaci potravy.

 zubní korunka a můstek

Jaká je životnost keramických korunek a keramických můstků?

Lze říci, že keramické zubní korunky a můstky mají velmi dlouhou životnost, nicméně je limitována životností kořenů, na kterých je keramická korunka či keramický můstek upevněn. Vliv na životnost keramické korunky nebo keramické můstky má péče.

Co znamená metalokeramická korunka?

Způsob zubní náhrady, při kterém se na obroušený zub nasadí metalokeramická korunka, která se skládá z kovové kapny, na kterou se pomocí fasetovací techniky napálí fasetovací keramika formou a odstínem podobně přirozenému zubu a zbylému chrupu.

Nevýhody metalokeramické korunky členu můstku oproti celokeramické zirkonové korunce členu můstku:

  • snášelivost – čím dál tím víc pacientů reaguje na kov v ústech alergicky
  • není průsvitná
  • tmavý okraj na přechodu z korunky na dáseň – v průběhu času se okraj dásně ještě více stáhne a ztmavne a to znamená, že časem může být vidět

zubní korunka a můstek


Co znamená celokeramická zirkonová zubní korunka a můstek?

Způsob zubní náhrady, při kterém se na obroušený zub nasadí korunka, která se skládá ze zirkonové kapny – členu můstku, na kterou se pomocí fasetovací techniky napálí fasetovací zirkonová keramika formou a odstínem podobně přirozenému zubu a zbylému chrupu.

Výhody zirkonové korunky oproti metalokeramické korunce:

Tím, že se u zirkonoxidu jedná o průsvitný a chemicky nereaktivní materiál, ukázalo se v minulém období, že je zirkon ten pravý materiál pro ústní dutinu.

Jak pro alergiky, tak i pro zdravotně slabší pacienty se mohou negativní reakce zirkonové korunky prakticky vyloučit. Povrch je tak hladký, že se zubní povlak na zubech těžce udrží, což usnadní zubní hygienu. Že se jedná o keramický materiál, je jeho tepelná izolace několika násobně vyšší než u kovu a kovových slitin. Nemusíte se bát nepříjemných pocitů při příjmu horkých nebo studených nápojů a jídel.

Zirkonoxid je keramika na konstrukce, na které se po zhotovení napálí fasetovací keramika. Tato se nanáší s ohledem na individuální situaci a odstín zbylých zubů pacienta. Vznikne celokeramický zub s pevností kovového, který od přírodního zubu rozpozná už jenom odborník. S tím,že je zirkonová keramika extrémně pevná i při tenké tloušťce korunky, Vám Váš zubař může zachovat více vlastní zdravé substance zubu při broušení.

Zubní korunka a můstek – kompletní ceník >>

Máte nějaké dotazy? Napište nám, nebo zavolejte >>

Zubní Rentgen 3D: Přesný pohled do světa vašich zubů

Zdraví zubů je neocenitelné a správná péče o ně je klíčová pro udržení úsměvu plného zdravých a krásných zubů. Při návštěvě zubní kliniky je zubní rentgen 3D jednou z nejdůležitějších diagnostických metod, které nám poskytují detailní informace o stavu zubního systému.

Co je to zubní rentgen 3D a proč byste si měli udělat tento snímek?

Zubní rentgen 3D, známý také jako CBCT (Cone Beam Computed Tomography), je pokročilá technologie, která umožňuje vytvořit trojrozměrný obraz zubů, čelistí a okolních struktur.

Existuje několik důvodů, proč byste měli zvážit zubní rentgen 3D.

Přesná diagnóza: Díky trojrozměrnému obrazu lze přesněji diagnostikovat a plánovat léčbu. Rentgen 3D umožňuje lékařům získat komplexní informace o stavu zubů, kořenů, dásní a kostní struktury. To je zvláště užitečné při složitých zubních problémech, jako jsou záněty, abscesy, cysty nebo ztráta kostní hmoty.

Přesné implantace zubů:

Pokud uvažujete o implantaci zubu, zubní rentgen 3D je nezbytným nástrojem. Pomáhá lékařům přesně zmapovat kostní strukturu, určit optimální umístění implantátu a minimalizovat riziko komplikací během chirurgického zákroku.

Detekce skrytých problémů:

Zubní rentgen 3D umožňuje odhalit problémy, které by jinak mohly zůstat nepovšimnuty. Patří sem například nádory, anomálie kořenů, zlomeniny čelisti nebo abscesy. Časná diagnóza těchto problémů umožňuje rychlou a účinnou léčbu.

Individualizovaná péče

S trojrozměrným obrazem vašich zubů může zubní lékař lépe přizpůsobit léčebný plán vašim individuálním potřebám. To vám umožňuje získat péči, která je přesně na míru vašemu zdravotnímu stavu a zubním problémům.

Naše zubní klinika je vybavena moderním zubním rentgenem 3D, který poskytuje vysokou kvalitu obrazu s minimálním ozařováním. Společně s naším týmem zkušených zubních specialistů vám můžeme poskytnout nejlepší péči a diagnózu založenou na důkladných a přesných informacích.

Zuby jsou cenným pokladem, který stojí za ochranu. A zubní rentgen 3D je klíčem k tomu, abyste si udrželi svůj úsměv plný zdraví a krásy. Navštivte naši zubní kliniku a zažijte přesný pohled do světa svých zubů díky zubnímu rentgenu 3D.

Sledujte nás také na Facebooku >>