Citlivé zuby - bolest zubů

Odborníci odhadují, že s problémem bolesti zubů v podobě citlivých zubů zápolí v ČR v různé míře 30-50% populace. 

Citlivé zuby reagují jak na horkou nebo studenou potravu, ale i na jídla a nápoje hodně sladké, případně hodně kyselé.


Citlivé zuby mívají v zásadě dvě příčiny:

  • obnažené krčky
  • nebo narušenou sklovinu zubu

Pozor na ustupující dásně.

Krček zubu se většinou obnaží kvůli ustupujícím dásním. Důvodem bývá buď přehnané čištění zubů tvrdým kartáčkem, nebo zánět dásní. Vyvolá ho plak, který se při nevhodném čištění zubů hromadí v prostoru mezi zuby a dásněmi.
Prevence je v obou případech jednoduchá: používat měkký kartáček a správnou techniku čištění zubů, kterou Vám předvede Váš stomatolog.

Narušená sklovina - nutně použít speciální pasty!

Pokud je důvodem citlivých zubů narušená sklovina, je nutné rovněž navštívit stomatologa.
Ten může zjistit, zda potíže vyvolal zubní kaz, nebo obrušování zubů dané třeba jejich špatným postavením nebo například příliš častá konzumace sladkých, případně kyselých jídel.
Ta mění pH v ústech a kyselé prostředí, které tam pak vznikne, narušuje sklovinu. Pokud se tak děje často, může dojít k tomu, že se obnaží zubovina, která je porézní a kterou jídlo nebo pití snadno pronikne až k nervům.
Způsobů, jak problém vyřešit, je celá řada. Objasní je stomatolog. Dobré je spolu s měkkým kartáčkem používat i speciální pastu na citlivé zuby. Je jemnější než ta běžná, navíc často obsahuje látky, které uzavřou póry zuboviny a sníží potíže s citlivými zuby.

Velmi často nejsou zuby čištěny správným způsobem

a je očištěna pouze jejich horní část. Až navštívíte příště svého stomatologa, nechte si od něj správnou techniku čištění zubů předvést. 

Základem je tzv. stírání. Přiložíte kartáček na kořen zubu, těsně k dásním, a setřete ho směrem ke korunce (na spodních zubech tedy jedete kartáčkem vzhůru, na horních naopak dolů). Tím setřete z povrchu zubu všechen plak a nečistoty, zároveň tím promasírujete dásně a nezpůsobíte si nešetrným zacházením jeho odchlipování.

Chcete-li mít zuby skutečně v pořádku

  • dodržujte nejen pravidelné preventivní prohlídky u svého stomatologa,
  • nechejte si u něj (nebo u dentální hygienistky) provést i dentální hygienu

Očistí Vám zuby speciálním ultrazvukovým přístrojem nebo profesionálními pastami, které zuby zbaví dokonale zubního kamene i usazených nečistot.

Na závěr Vám je přetře fluorizačním gelem, který zubní sklovinu posílí. Takovou proceduru je vhodné absolvovat alespoň 2x ročně, pokud máte citlivé zuby, tak rozhodně neváhejte.